Objevujte TOP výletní cíle
jižní Moravy!

slide1

Stálá expozice Mendelova muzea se rozšířuje

Neustále pro vás připravujeme nové zážitky a akce, abyste si výlet na jižní Moravu opravdu užili. Sledujte naši sekci Novinky, facebook nebo RSS kanál.19. 07. 2017

mendelovo_muzeum_vystava-660x440-2928932309.jpg Už deset let patří Mendelovo muzeum pod Masarykovu univerzitu a za tu dobu jím prošlo na 150 tisíc návštěvníků převážně ze zahraničí. Loni muzeum už podruhé modernizovalo stálou výstavu o zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi a letos k ní nově připojilo i výstavu připravenou studenty genetiky a molekulární biologie z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty MU, která laikům přibližuje základní pojmy moderní genetiky.

Návštěvníci, kteří projdou stálou expozicí, tak nyní mohou pokračovat dál přes malou místnost, kde je na zdi tabule s podpisy nositelů Nobelovy ceny, kteří muzeum v posledních letech navštívili. Tudy mohou projít do další části výstavy, která pokračuje popisem toho, co je chromozom, co tvoří DNA a jak je tato molekula uspořádaná v buňce. Vše doplňují také interaktivní prvky.

Jednoduchý průvodce genetikou návštěvníky dál seznámí například s průběhem genetického vyšetření nebo metodami, které se v tomto oboru používají. Najdou tam i stručný popis toho, co jsou geneticky modifikované organismy a kdo je například schvaluje a stejně tak i popis některých genetických chorob jako Downův syndrom. Mohou také zjistit, jak se informace uložené v DNA přepisují do podoby jednotlivých bílkovin, které ovlivňují nejrůznější procesy našem těle.

Muzeum letos slaví deset let od chvíle, kdy jeho správu převzala Masarykova univerzita od sdružení Iniciativa pro Brno, které se zasadilo o jeho obnovu v prostorách Augustiniánského kláštera na Starém Brně v roce 2002 za podpory českých i zahraničních organizací a jednotlivců.

 

Na výpis novinek